Sháníte spolehlivé malíře, kteří by se vám postarali o výmalbu nejenom stěn a stropů, ale například i oken? Nebo přemýšlíte nad tím, že si vymalujete sami? Pak ovšem vezměte v potaz, že profesionální výmalba vám vydrží mnohem déle, než když si laicky vymalujete sami. V čem ten hlavní rozdíl spočívá?

 

Profesionální malířské firmy nenabízejí jen kvalitní malířské a natěračské práce prováděné v bytech nebo rodinných domech, ale rovněž i:

  • výmalbu garáží, kanceláří, fasád a dalších soukromých či obchodních prostorů,
  • míchání barev dle požadavků zákazníka,
  • poradenské služby.

CRP service

V čem tkví kouzlo profesionálních malířů?

Jenom dlouholeté zkušenosti mohou z malířské firmy udělat skutečnou špičku ve svém oboru. Někdy ale samotná výmalba nestačí, proto se na malíře můžete spolehnout i v případě přípravných prací, které výmalbě předcházejí, a také dokončovacích prací. Přípravné práce čítají především vystěhování nábytku a zakrytí podlah, oken a nábytku, které v prostorách výmalby zůstávají. Tak lze účinně předejít jejich dočasnému či trvalému poškození. Dokončovací práce obsahují zejména úklid, případně také čištění koberců, čalounění, vytření podlahy a další úklidové práce. Malíři také vše uvedou do původního stavu, aby si zákazník nemusel s ničím dělat starosti.

 

Renovace starých dřevěných oken

Lidé často vyhledávají i malířské firmy, které jim natřou stará okna. Jenže právě na těch je většinou umístěna silná vrstva syntetického či olejového nátěru. Povrch je rozpraskaný, špinavý a mastný. V tomto případě je proto nutné ze všeho nejdříve starý nátěr odstranit. Odstraňování se nejčastěji provádí opalováním opalovací pistolí. Kromě toho malíři využívají také:

  • 3 cm širokou špachtli z tvrdší planžety
  • pomocnou špachtli na očištění špachtle, s níž se provádí opalování
  • šroubovák, který malíři používají na špatně dostupná místa

 

Ze všeho nejdříve je před opalováním potřeba zakrýt všechen nábytek a podlahu. Z opalování totiž může vzniknout velké množství jemného černého popílku. Dále se postupuje takto:

  1. Nejprve se demontují kličky a odstraní se vše, co je na oknech přišroubováno.
  2. Okno musí pevně držet na svém místě, v případě potřeby se připevní svorkovníky. Případně lze okenní křídla opalovat i na zemi.
  3. Opalováním opalovací pistolí malíři působí na starý nátěr vysokou teplotou. Jakmile nátěr změkne, špachtlí se lehce seškrábne až na dřevo.
  4. Opalováním oken se někdy nepovede seškrábat všechen starý nátěr, proto je nutné přejít k broušení. Špatně dostupná místa se dočišťují šroubovákem.
  5. Po odstranění nátěru se okna vybrousí skelným papírem a napustí fermeží či bezbarvým luxolem.
  6. Vzniknou-li propadliny, vytmelí se tmelem na dřevo a znovu se vybrousí.
  7. Následuje základní nátěr, a chcete-li mít okna skutečně jako nová, provede se plné tmelení, například pomocí akrylátového brusného tmelu.
  8. Končí se dvěma nátěry vrchní barvou.

 

Dáte přednost dřevěným či hliníkovým oknům?

Proces nátěru starých oken se však občas v jednotlivých postupech více či méně liší, záleží také na aktuálním stavu oken.

Mnozí lidé na dřevěná okna nedají dopustit. Jiní ovšem dávají spíše přednost plastovým a hliníkovým oknům, které téměř žádnou renovaci nepotřebují.

 

Právě hliníková okna si v poslední době vydobyla obrovskou popularitu. Mají velmi dlouhou životnost a hliník jakožto materiál je extrémně stabilní. V neposlední řadě jsou hliníková okna estetická a hodí se téměř do každého interiéru.

 

Jaké výhody mají hliníková okna?

  • Rámy jsou subtilní, avšak velmi pevné.
  • Okenní rámy lze i zcela skrýt.
  • Navozují dojem prostorného interiéru.
  • Jsou čistá a minimalistická.
  • Brání úniku tepla.

 

Péče o hliníková okna

Přestože hliníková okna není nutné renovovat, starat se o ně musíme. Jedině tak nám vydrží dlouhé desítky let. V jejich blízkosti bychom proto zejména v zimě neměli používat sůl ani další chemické prostředky, které slouží k odstranění náledí. Snadno může dojít k narušení hliníkového rámu.

 

Hliníkovou konstrukci vždy čistíme pouze mýdlovou vodou a houbičkou či jemným hadříkem. Nikdy nepoužívejte žádné abrazivní prostředky ani benzín.

 

Je dobré jednou za čas natřít těsnění v rámu a křídle speciálním přípravkem na těsnění či silikonovým olejem, aby si zachovalo svou pružnost.