Znáte nějaké dítě, které by mělo sen v dospělosti vykonávat malířské a natěračské práce? Pravděpodobně ne, nejde zrovna o povolání snů. Málokdo má jasno v tom, že chce být malířem, a jde malířství i studovat. Mnoho malířů se ke své práci dostane až s časem a praxí a právě podle té můžete dobrého malíře poznat – má za sebou spousty krásně vymalovaných pokojů, natřených plotů či nalakovaných dveří.
Zlaté české ručičky se cení
Vysokou školu dnes může vystudovat každý, komu nechybí motivace a snaha. Rozhodně není zárukou dobrého uplatnění, v Česku už je vysokoškoláků více, než trh potřebuje. Odborníci předpovídají, že v budoucnu budou daleko lépe placená a ceněná řemesla, mezi nimi třeba i malířské a natěračské práce. Vymalovat pokoj si sice zvládne každý, ale opravdu kvalitně to dokáže jen málokdo. Malíř navíc oproti laikovi dokáže posoudit optimální pracovní podmínky, vybrat správnou barvu, dobře si vypočítat spotřebu materiálu a rozhodnout, jak je potřeba povrch upravit před tím, než se nanese barva. Tohle všechno se může naučit buď ve škole, nebo až v praxi.
Malíř musí být praktický člověk
Škol, kde se vyučuje obor malířské a natěračské práce, je v Česku málo. V současnosti konkrétně jenom 22 a například v Pardubickém, Karlovarském či Jihočeském kraji nic takového vůbec nevystudujete. Nejvíce příležitostí ke studiu mají zájemci o malířské a natěračské práce v kraji Ústeckém, tam tento obor nabízí rovnou čtyři školy. Absolventy tohoto oboru přitom čeká poměrně pohodlný život. Člověk si může založit vlastní malířskou firmu a být v životě skutečně užitečný. Z toho, že někomu vymalujete obývací pokoj, máte totiž mnohem lepší pocit než z toho, když naťukáte pár údajů do počítače. Práce rukama za sebou zanechává reálné výsledky, a když jsou ty ruce šikovné, radost je dvojnásobná.