Malování. Ačkoli to není úplně oblíbená činnost, jednou za čas je nutností. Do interiéru přinese čistotu a svěžest. Před každým malování stojíme před otázkou, jaká barva bude do které místnosti vhodná. A také jakou barvu konkrétně vybrat. Na trhu je opravdu mnoho typů a odstínů barev. Výběr z toho důvodu není vůbec jednoduchý.

Malování bytu

Záleží na tom, jaký pokoj malujete

 

Jídelna

Do jídelny se hodí hlavně teplé barvy, které navozují chuť k jídlu a také přátelskou atmosféru. Pokud tedy hledáte barvu vhodnou do jídelny, vybírejte z odstínů žluté, oranžové nebo červené. Hodí se také zemité barvy.

 

Obývací pokoj

Tato místnost obvykle slouží k relaxaci a také k potkávání s rodinou a přáteli. Při výběru barvy záleží na tom, čemu dáváte přednost. Zatímco studené odstíny barev jsou vhodné pro relaxační chvilky, teplé odstíny barev jsou ideální pro komunikaci.

 

Dětský pokoj

Tady neplatí v podstatě žádná pravidla. Nejdůležitější je, aby se v pokoji líbilo vašim dětem. Vybírejte tedy podle preferencí dítěte a také podle jeho povahy. Vězte, že červená nebo oranžová dítko povzbudí, zatímco modrá, fialová nebo zelená navodí klid.

 

Ložnice

Ložnice je místo, kde spíte. Mělo by jít o harmonický prostor. V tomto prostoru tedy vsaďte na tlumené barvy. Vhodná je třeba béžová. Pokud je pokoj čistě dámský, klidně můžete použít fialkovou nebo světle růžovou. Případně se hodí také jemné zelené odstíny, které by jistě snesli i muži.

 

Pracovna

Máte doma také pracovnu nebo studovnu? Pak je ideální tuto místnost vymalovat klasicky bíle, případně šedou barvou. Ideální je také modrošedá nebo šedobéžová. Pokud chcete být odvážnější je ideální také tyrkysová nebo zelená. Jsou to vše odstíny, které podporují soustředění. Potřebujete spíše probudit kreativitu? Pak volte také švestkovou, červenou, královskou modř nebo podobné teplé barvy.

 

Jaké vlastnosti by měla barva mít?

 

Konečně jste se rozhodli, jaký odstín bude pro vás ideální a myslíte si, že máte vyhráno. Jenže vybrat odstín je jen začátek. Bude nutné se zamyslet ještě nad vlastnostmi barev. Protože je možné pořídit barvy proti plísni nebo třeba omyvatelné. Pojďme si říci něco o vlastnostech barev.

 

Popisovatelná barva – Věřte tomu nebo ne, ale na trhu jsou barvy, které se možné popisovat fixem. Popisovatelné barvy jsou tak vhodné především do dětského pokoje. Využít je však můžete také v obývacím pokoji nebo v kuchyni.

 

Omyvatelná barva – Nejen fixy a pastelky děti lákají. Na stěnách se občas může objevit i nějaká ta špína. Proto je dobré pořídit omyvatelné barvy. Hodí se nejen do dětských pokojů, jsou vhodné obecně do všech místností, kde očekáváte, že se stěny ušpiní. Tudíž třeba do předsíně, kde se zouváte.

 

Stupeň krytí – Každá barva má určitý stupeň krytí. Vysoký stupeň krytí se hodí ve chvíli, kdy je nutné přemalovat tmavší podklad. Pokud je podklad světlý nebo malujete poprvé, není nutné, aby barva měla vysoký stupeň krytí.

 

Pružnost barvy – V novostavbách se občas tvoří jemné prasklinky. To vyřeší pružné nátěry.

 

Akrylátové barvy – Pokud hledáte nátěr, který bude odolnější proti vodě, pak jsou vhodné akrylátové barvy. Tyto barvy totiž při omývání nepouštějí barvu. Hodí se tedy zejména do prostorů, kde je problém s vlhkostí. Do koupelny ideální.

 

Vinylové barvy – Hledáte barvu, která bude perfektně krýt, bude přilnavá a navíc bude stačit ji natřít jen v jedné vrstvě? Pak volte vinylovou barvu. Musíte však počítat s tím, že její cena bude vyšší. Při jejím použití však nemusíte stěny tak často škrábat. Určitě vás potěší, že vinylové barvy jsou také prodyšné a vysoce odolné proti vodě.

 

Samotné malování krok za krokem

 

Proto, aby bylo malování úspěšné nestačí jen kvalitní barva a hezký odstín. Důležitá je také samotná práce. Je vhodné koupit si kvalitní vybavení na malování včetně vybavení na zakrytí věcí. Myslete také na to, že budete potřebovat oblečení, kterého vám nebude líto. Barva z něj půjde jen těžko.

 

Před samotným malování je samozřejmě nutné odnést z prostoru nábytek, případně ho přemístit doprostřed místnosti a zakrýt. Vhodná je plachta. Na podlahu pak rozložte kartony nebo vlnitou lepenku. Teprve na kartony dejte ochrannou fólii. Připevněte ji malířskou páskou.

 

Jestliže jsou stěny poškozené, bude potřeba je nejprve opravit. Zadělejte veškeré praskliny nebo dírky po hřebících. Čistou a opravenou zeď potom nezapomeňte napenetrovat. Penetrace zpevní podklad a sjednotí nasákavost. Díky ní bude finální vrstva rovnoměrně krýt. Samotnou barvu pak pořádně promíchejte a nanášejte ji na stěnu pokud možno rovnoměrně. Myslete na to, že základní nátěr musí zcela uschnout a teprve potom je možné nanést další vrstvu.

 

Pár tipů na závěr

  • Malování vždy začínejte stropem.
  • Detaily vymalujete pomocí štětců.
  • Velké plochy vymalujte válečkem.
  • Barvu nanášejte do písmene V.