Čerstvě vymalované stěny dodávají interiéru nový dech a svěžest. Je důležité jim věnovat pravidelnou pozornost a taky trochu péče, aby zůstaly krásné dlouhodobě. Prozradíme vám, co je potřeba udělat, aby stěny vydržely opravdu dlouhou dobu v co nejlepším stavu. Díky péči se vyhnete brzkému opětovnému malování.
Prach je všudypřítomný. Jistě sami víte, že na nábytku se objevuje častěji, než bychom si přáli. Občas se zdá, jako bychom ho setřeli a druhý den byl zpět. Zvláště v místnostech s ložním prádlem nebo dekami. I na stěnách se postupně usazuje prach. Není to tolik znatelné jako na nábytku nebo třeba na podlaze. To však neznamená, že na stěnách prach není. Aby zůstaly stěny opravdu čisté, je dobré stěny utírat prachovkou nebo měkký suchým hadříkem.
Zní to možná zvláštně. Vždyť stěny svého bytu máme na očích každý den. Přesto je spíš bereme jen jako součást interiéru a v podstatě nezkoumáme, v jakém jsou stavu. Proto si vzpomeňte alespoň jednou za čtvrt roku a prohlédněte si je detailně a zblízka. Podívejte se, zda na nich neobjevíte nějaké drobné škrábance, oděrky nebo praskliny. Objevit se mohou samovolně. V domácnosti s dětmi nebo se zvířaty k poškození mohou přispět právě tito členové domácnosti. Pokud však budete stěny pravidelně kontrolovat, zabráníte většímu poškození. Pokud si všimnete většího poškození nebo poměrně velké praskliny vězte, že je čas na malířskou retuš. Nezapomeňte tedy mít vždy u sebe zbytky původní barvy, které můžete v případě potřeby využít.
Sluneční světlo je v bytě žádoucí. S tím samozřejmě souhlasíme. Pokud však máte v bytě vymalováno sytějšími barvami, může slunce na barvě napáchat škody. Nebude to hned, vyblednutí barvy se projeví během let. Pokud tedy můžete, používejte žaluzie, rolety nebo alespoň záclony, které zabrání přímému oslunění stěn.
Jistě víte, že nadměrná vlhkost v bytě není dobrá. Pokud je v domě vlhko, mohou se na stěnách začít tvořit plísně. V pořádku však není ani opačný extrém. Tedy nadměrné sucho. Nejen, že oboje neprospívá ke zdraví osob, ale nesvědčí ani výmalbě. Ujistěte se tedy, že ve všech místnostech správně větráte a udržujete v nich ideální vlhkost vzduchu. Větrat by se mělo ideálně krátce a několikrát denně. Nejvhodnější je pak rekuperace, která hlídá větrání za vás.
Skvrny po bujarém večírku nebo třeba zeď, která posloužila malému umělci jako velké plátno. Ať už jsou skvrny na stěně od kávy, čaje, inkoustu nebo třeba pastelek, nikdy nejsou příjemné. Důležité je reagovat co možná nejdříve. Nečistoty vždy nejprve otřete vlhkým hadříkem s jemným mýdlem. Pokud to nepomůže, nemusíte ještě zoufat a hledat číslo na malíře. Nejprve vsaďte na speciální čisticí prostředky vhodné pro malované povrchy. S většinou skvrn si hravě poradí. Na kresby od dětí by také mohla stačit klasická soda bikarbona s vodou. Je to také skvělý tip pro non-toxic domácností.
Chápeme, že skvrny na zdi vás mohou vyděsit. Rozhodně je však před jejich odstraněním rozumné zachovat čistou hlavu a nenechat se unést emocemi. Pokud byste totiž při čištění sáhli po silným a abrazivním prostředkům, stěnu spíš ještě více zničíte. Chemické prostředky by mohly barvu nejen poškodit, ale dost možná i úplně odstranit. A to asi nebude vaším cílem.
Ano, štěstí přeje připraveným. Z toho důvodu je vhodné ještě před samotným malováním zvážit, jaký typ barvy použijete. Některé barvy jsou totiž odolnější proti špíně a nečistotám. Na trhu jsou také speciální barvy určené do vlhčího prostředí. Vždy tedy zvažte, kam se která barva hodí a nebojte se na počátku trochu větší investice. Určitě se vám během let vrátí.
Máte jakkoli poškozenou zeď a bojíte se, že ji svým zásahem ještě více ublížíte? Učený z nebe nespadl a ne každý si na drobné renovace troufne. Pokud si tedy nejste jisti s tím, co byste měli udělat, raději se obraťte na odborníky a problém zkonzultujte přímo se zkušenými malíři. Buď vám poradí nebo vám rovnou opravdu udělají.