Na první pohled se zdá, že malování bytu není vůbec žádná věda. Stačí si jen udělat čas, nakoupit vše potřebné a začít. Není to však tak jednoduché. Na to přijdete většinou potom, co začnete. Nejen, že je většinou potřeba nejprve zeď opravit, očistit a navrch ještě penetrovat, ale čeká vás ještě jedna výzva. Nejtěžší ze všeho je totiž vymalovat stropy. Bolavý krk, celé tělo včetně obličeje postříkané barvou. To jsou vyhlídky. Jak se tedy vybavit na malování stropu?
Je jasné, že pro úspěšné vymalování je nutné dodržet správný postup. Pokud byste to neudělali, může se stát, že budete muset celé malování zopakovat. A to jistě nechcete ani v tom nejhorším snu.
Nejprve je tedy třeba si připravit celý prostor. Je potřeba vyklidit celou místnost včetně nábytku. Těžký nebo velký nábytek, který nelze z místnosti odnést je třeba zakrýt plachtou. Ideální ji přidělejte maskovací páskou. Stejně tak zakryjte také podlahu. Nic nesmí zůstat nechráněné.
V případě, že malujete strop jinou barvou než zbytek pokoje, pak je potřeba zalepit rohy páskou. Nutné je samozřejmě zalepit také případné okraje zdobení, které nechcete malovat. Pak je na řadě kontrola stavu stropu. Pokud je na něm už moc vrstev barvy, budete muset škrábat. Přinejmenším je třeba zadělat případné díry například po osvětlení, které jste měnili.
Nyní už přichází řada na samotné malování. Nejprve je ideální nanést podkladovou vrstvu, která zajistí lepší překrytí skvrn nebo nedokonalostí stropu. Doporučujeme tento krok nevynechávat. Do budoucna si totiž stoprocentně ušetříte mnoho času. Příměr, jak se také podkladové vrstvě říká, můžete nanést pomocí válečku.
Po zaschnutí první vrstvy vymalujte rohy. Na ty si vezměte štětec. Důležité je použít na ně barvu, kterou budete používat na zbytek stropu. Začněte v rohu a nabarvěte asi deset centimetrů silný pruh, metr na obě strany.
Ihned můžete pokračovat v nanášení barvy válečkem od těchto pruhů. Následně opět pokračujte štětcem v pruhu v válečkem navazující část. Ideální je mít váleček na teleskopické tyči, malování vám tak půjde lépe od ruky. Máte hotové všechny části okolo rohů? Nezbývá nic jiného než vymalovat zbytek stropu. Dbejte na to, aby při malování nevznikaly přechody.
Po zaschnutí zkontrolujte, zda na stropě nezůstaly nějaké nedokonalosti nebo nerovnosti. Stává se, že je potřeba nanést ještě jednu vrstvu barvy. Pokud jste však s výsledkem spokojeni, můžete klidně začít s úklidem.
Připravte si kyblík s teplou mýdlovou vodou a vymáchejte veškeré použité štětce a válečky. Následně je ještě očistěte pod proudem vody. Nyní se můžete pustit do úklidu místnosti. Po zaschnutí můžete nanést i odstěhovaný nábytek.
Jestliže jsou vaše stropy ze sádrokartonu, pak je vhodné se před samotným malováním ujistit, že jsou veškeré spoje dokonale zbroušené. Nanesená barva by totiž snadno odhalila veškeré nedokonalosti. Následně je vždy nutné nanést penetrační nátěr. A to nejprve samotný a pak s trochou připravené barvy.
Potřebujete místnost opticky alespoň trochu zvětšit? Pak použijte světlou barvu, ideálně bílou. Jestliže naopak řešíte příliš vysoké stropy, lze využít tmavou barvu. Většinou se využívá šedá nebo modrá barva. Pokud doma máte dřevěnou podlahu a stropy jsou vysoké, můžete vsadit klidně i na odstíny zelené.
Malování stropu opravdu není žádný med. Chce to trochu cviku, aby vše dopadlo ke vší spokojenosti. Pokud se tedy na malování necítíte, pozvěte si raději odborníky. Nejen, že je to jejich denní chleba a malování stropu mají v malíku, ale navíc budou pravděpodobně s prací také mnohem rychleji hotovy. A vy budete zcela bez práce.