Nebaví vás jednobarevné zdi? Oživte je tapetami! Často se využívají pouze jako doplněk, tedy jenom na jednu, dvě zdi, nebo dokonce na části zdí. Jde o velmi efektní prvek a mnozí lidé si myslí, že také jednoduchý na vytvoření. Opak je však pravdou. Raději než mít doma deset let špatně nalepenou tapetu nechte tapetování na nás.
Zatímco nalepit tapety na dvířka kuchyňské linky je poměrně jednoduché, tapetování celé místnosti je docela oříšek, který vyžaduje um.
Základem je spočítat plochu tapety
Kámen úrazu kolikrát spočívá už ve výpočtu, kolik tapet bude vlastně potřeba. Změřit dvě strany, vynásobit je a získat plochu, sice zvládne i žák základní školy, jenže ono je potřeba připočítat ještě prostřih a raport, tedy vzdálenost, po které se vzor na tapetě opakuje. Koupíte-li tapet málo, možná vám tu vaši prodejce mezitím nadobro prodá, nebo ji zdraží. Když nakoupíte moc, zbytečně vyhodíte peníze. Ačkoliv si možná na internetu dohledáte nějaké zázračné vzorečky pro výpočet rozměru tapet v m2, stejně je každá místnost originál. Nejlépe vám rozměry pomůže stanovit odborník na tapetování.
Není tapeta jako tapeta
Samotný postup tapetování se pak liší podle toho, jaký typ tapety si vyberete. Rozlišujeme tapety:
- papírové a vinylové,
- vliesové,
- fototapety
My máme zkušenosti se všemi těmito typy a při jejich nanášení si dáváme pozor i na maličkosti. Než tapetu nalepíme, pečlivě kontrolujeme, zda je vzor i barevnost stejná. S sebou si přineseme veškeré pomůcky, jako jsou nůžky, zalamovací nůž, vodováha, metr, tužka, štafle a samozřejmě lepidlo na tapety. Používáme pouze kvalitní lepidla určená na daný typ tapety a lepidlem nešetříme. Tapety, které nalepíme my, tedy pevně drží na svém místě i po letech. Ne však tak pevně, aby se nedaly sundat. Budete-li je chtít po letech vyměnit, určitě se ozvěte, rádi vám je sundáme a nalepíme nové.